Blog

SÖVE NEDİR?

SÖVE NEDİR?

Söve pencere ve kapı kenarlarına kullanılan dekoratif görünümlü elamanlardır. Tarihten gelen uygulama ve ismi ile günümüzde de kullanılmaktadır. Söve birçok malzemeden yapılabilir. Malzeme seçimi binanın genel yapısı, kullanılan malzemesi ve binanın amacı dikkate alınarak seçilir.  En yaygın bilinen örnekleri taş, mermer, beton, ahşap, taşyünü ve strafor malzemelerden yapılan sövelerdir.

Söve kullanmaktaki amaç eskiden taş duvarların, pencere ve kapı kenar kısımlarındaki boşlukların düzgün şekilde çıkarmak, estetiği ön planda tutarak detay çözmek içindir.

Söve günümüzde söve, denizlik, kat silmesi, harpuşta, sütun, payanda, kilit taşı, köşe taşı gibi dekoratif ürünlerin genel adı olarak kullanılıyor. Ürünler montajdan sonra istenilen renk ile boyanabilir. Cephenin boyası yenilendiğinde tekrar boya yapılabilir.

Söve pencere ve kapı kenarlarına kullanılan dekoratif ürünleri ifade eder. Söveler bir zamanlar camları yağmurdan korurdu. Bir zaman doğramaları sabitlerdi. Bir zamanlar süs amaçlı idi.  Son çıkan yangın yönetmeliği ile bu ürünün pencere etrafında yangına bir bariyer olarak kullanılması hedeflenmiştir. Strafordan mamul olanı piyasada en ucuz, en ergonomik, en hafif olması nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Taşyünü söve imalatı, strafor söveye göre daha zor, daha pahalı, daha ağır ve boyu kısa (120 cm) olması nedeniyle dezavantajlı duruma düşse de yangın sınıfı A1 olması nedeniyle önümüzdeki yıllarda önemi artacak.

Denizlik pencerelerde mermer denizlik altına kullanılan dekoratif ürünlerin adıdır. Bu ürünlerin günümüzde kullanılması devam etmektedir. Montajında mermer altı damlalığının kapanmamasına dikkat etmek gerekir. Mermer altına kadar devam eden izolasyon malzemelerinin mermer altında bitiş yerlerindeki bağlantı detayı çözmek için uygun bir çözümdür. Boya tercihinde kir tutmayan ürünlerin seçilmesi cephenin uzun süre temiz görünmesi sağlar.

Katsilmesi kat aralarına kullanılarak kat geçişlerini ayarlamak için kullanılır. Günümüzde sadece dekoratif amaçlı kullanılmaya başlamıştı. Son çıkan yangın yönetmeliği ile bu ürünün kat aralarında yangına bir bariyer olarak kullanılması hedeflenmiştir. Strafor katsilmeleri cnc makinalar ile istenilen desen ve ölçülerde üretilebilir. Boyları 200 cm olan eps kat silmeleri 100 cm kadar genişlikte üretilebilir. Ayrıca bu katsilmeleri ve taçlar desenli olarak da yapılabilmektedir.

Harpuşta binanın üst kısmında kullanılan ürünleri ifade eder. Bu üründe diğer ürünler gibi farklı malzemelerden yapılabilmektedir. Günümüzde en yaygın olanı mermer olanıdır. Yüksek katlı binalarda mermerin dezavantajları nedeni ile strafor harpuşta tercih edilmektedir. Ürünler montaj edileceği yerin ölçüsüne göre özel olarak üretilmektedir. Model çeşitliliği olan ürünler su ve ısı izolasyonun bitişlerinde detay çözümü olarak tasarlanabilir.

Köşetaşı binanın köşelerinde kullanılır. İç köşe ve dış köşe olarak uygulanabilir. Ürün eskiden taş yapılarda köşe dönüşler için duvardaki diğer taşlardan daha büyük tercihen farklı taşlardan uygulanarak kullanılmıştır. Günümüzde strafordan dekoratif görünümlü köşetaşları kullanılmaktadır. Strafor köşetaşları, strafordan imalat edilir ürün iki farklı teknoloji ile üretilir. Birincisi enjeksiyon sistemi ile üretilen ikincisi ise blok halinde üretilen strafordan kesilerek üretilen köşetaşlarıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir